Exkurze čtvrťáků na Pražský hrad

Ve čtvrté třídě nás v rámci vlastivědy čeká ochutnávka českých dějin, vyrazili jsme proto s předstihem na Pražský hrad.
Pondělní ráno 14.října jsme se probudili do mlhy tak husté, že by se dala krájet.  Cestou do Prahy začalo svítat, mlha se rozpustila a den zkrásněl. Velká prověrka na nás čekala v podobě kolony na okraji našeho hlavního města. Přes všechny pospíchající ve vozidlech kolem nás jsme vystoupili na místě včas a kolem Černínského paláce a Lorety došli na Hradčanském náměstí. Posilnili jsme se svačinou, rozdělili do tří skupin a vydali se směrem ke vstupu do areálu. Praha byla zalitá sluncem, turistů zatím pomálu, ale stín mezi velkými budovami nám dával pocítit ranní chlad.
Na druhém nádvoří na nás čekaly tři paní průvodkyně z agentury Výuka jinak, a tak jsme se po chvíli mohli pustit do cesty za poznáním. Zaznělo spoustu zajímavostí z minulosti, na některé otázky jsme znali odpovědi, něco bylo zcela nové. Naše výprava postupně navštívila Katedrálu sv. Víta, Vojtěcha a Václava, Valdštejnský palác, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku. Cesta byla dlouhá dvě a půl hodiny, a i když naše hlavičky nepobraly vše, tak zajímavosti jako jazyk Jana Nepomuckého, rytířské turnaje ve Valdštejnském sálu, vyhození úředníků z oken nebo Dalibor ve věži s mučírnou vzbudily zájem doprovázený úsměvy.
Cestou zpět následovalo několik minizastávek, vítanou byly zejména toalety a suvenýry. Před jednou hodinou jsme opustili areál hradu, věnovali poslední pohled vojákům na stráži, Matyášově bráně i soše T.G. Masaryka. Slunce nás cestou k autobusu opravdu nešetřilo, vrstvy oblečení mizely v batozích. Ještě malé posilnění, nasedli jsme a vyrazili zpět do Příbrami. Cesta domů byla rychlá, 89 dětí se postupně rozloučilo před školou a vydalo se užít si zbytek krásného odpoledne.
Informací padlo mnoho, snad se některé z nich vynoří z paměti, až se ve druhém pololetí projdeme dějinami naší krásné země. Taková památná místa se vyplatí navštěvovat a připomínat si, že se neobjevila jen tak, že jsou spojena s událostmi, jmény a úžasnými příběhy.
žáci a třídní učitelky 4.tříd